Собирай рюкзак — Тэлеграм канал

Лагатып тэлеграм-канала sobiray_rukzak — Собирай рюкзак С
Лагатып тэлеграм-канала sobiray_rukzak — Собирай рюкзак
Адрас канала: @sobiray_rukzak
Катэгорыі: Падарожнічаючы
мова: беларускі
Краіна: Расія
Падпісчыкі: 24.28K
Падобныя каналы Падарожнічаючы
Апісанне з канала

Калі вы беларус і хочаце паехаць за мяжу, але не ведаеце, дзе шукаць актуальную інфармацыю пра візы, страхоўкі і авіябілеты, — гэты канал зачыняе менавіта гэтую прабелу. «Збірай рукзак» — адзін з нямногіх беларускамоўных travel-рэсурсаў, які сачыць за зменамі ў візавым заканадаўстве і адаптуе гэтую інфармацыю пад рэаліі беларускіх падарожнікаў.

За каналам стаіць Марына — аўтар, які піша ад першай асобы і не хавае асабісты досвед за бязлікімі загалоўкамі. Матэрыялы пра зімоўку ў Тайландзе, перарваную пасадкай у Пекіне, ці разбіты чамадан у аэрапорце Мінска — гэта не проста «кантэнт», а жывыя нататкі чалавека, які рэгулярна падарожнічае з малым дзіцём і двума чамаданамі. Такая шчырасць вылучае канал сярод тысяч безаблічных travel-акаўнтаў.

Тэматычна канал ахоплівае некалькі ключавых напрамкаў. Першы — візавая аналітыка: статыстыка адказаў і адмоваў па брытанскіх візах, навіны пра шэнгенскую сістэму EES, абнаўленні па румынскім кансульстве ў Мінску, безвізавыя перспектывы з боку Шры-Ланкі і Аману. Другі — практычная інфармацыя: нюансы медычных страховак для доўгіх паездак, тонкасці пра два біяметрычных пашпарты, прамо-тарыфы «Белавіа». Трэці — асабісты travel-досвед: уражанні ад Пхукета, Самуі, Бангкока, парады па лагістыцы з дзіцём.

Публікацыі выходзяць нераўнамерна: часам некалькі пастоў за дзень, часам — цішыня на тыдзень. Гэта звязана з тым, што аўтар піша пераважна тады, калі ёсць сапраўды важная навіна ці асабісты досвед, а не дзеля таго, каб запоўніць стужку. З аднаго боку, гэта плюс — кожны пост нешта значыць. З другога — хто чакае штодзённага кантэнту, можа быць расчараваны.

Стыль аўтара — размоўны, але інфарматыўны. Марына не баіцца пісаць «запісвайце» ці «задумваюся, ці чакаюць нас сюрпрызы» — і гэта стварае адчуванне размовы з дасведчаным сябрам, а не чытання турыстычнага буклета. Пры гэтым у матэрыялах ёсць канкрэтыка: лічбы, спасылкі на афіцыйныя крыніцы, тлумачэнні механізмаў.

Аўдыторыя канала — каля 24 тысяч падпісчыкаў — у першую чаргу беларусы, якія жывуць у Беларусі або за мяжой і рэгулярна сутыкаюцца з пытаннямі аформлення дакументаў для паездак. Канал асабліва карысны тым, хто плануе доўгія зімоўкі, паездкі ў Вялікабрытанію, краіны Шэнгену ці Азію.

Калі шукаеце адзін рэсурс, дзе беларускія рэаліі падарожжаў асвятляюцца без ваднянасці і з асабістай адказнасцю аўтара за кожнае слова — «Збірай рукзак» варты падпіскі.

Арыгінальнае апісанне канала

Всё, что вас интересует о путешествиях для белорусов (и не только) сейчас.
• Консультации и материалы: https://sobiray-rukzak.by/
• Связь и реклама: https://sobiray-rukzak.by/sotrudnichestvo/
• Instagram Марины: https://instagram.com/sobiray_rukzak

Статыстыка канала
31% Уцягненасць
7,523 Праглядаў / пост
157 Рэакцый / пост
0 Постаў / дзень

Апошнія паведамленні

5 Feb
Собирай рюкзак
🇫🇷 Посольство Франции в Минске объявило о запуске тендера для сотрудничества с "колл-центром" по записи на подачу Ещё в июле французское посольство в...
Новый порядок записи для подачи документов на визы Франции в Беларуси

В прошлом году Посольство Франции в Минске объявило тендер для сотрудничества с "колл-центром" по записи на подачу. И со 2 февраля 2026 (вроде бы) приятные изменения в этом деле вступили в силу.

По крайней мере, сейчас есть нотки оптимизма подать документы самостоятельно без организованных туров и посредников.

Как сейчас записаться на подачу?

Теперь запись в посольство производится через визовый центр TLScontac.

Создать аккаунт и заполнить форму на сайте france-visas.gouv.fr

Здесь же можно будет скачать список документов в соответствии с целью визита и квитанцию.

Создать аккаунт на сайте ВЦ здесь visas-fr.tlscontact.com/ru-ru/registration

Личный кабинет нужно обязательно активировать по ссылке, которая придёт на e-mail, а все данные должны строго совпадать с паспортом и тем, что указали в форме на France-Visas (в пункте 1).

Если всё сделали правильно, будете автоматически добавлены в лист ожидания на получение даты и времени для подачи

Как только появится слот, получите уведомление на e-mail, указанный при регистрации.

Если в течение 60 дней слот не предоставят, аккаунт на сайте ВЦ удалится, и нужно будет создать его заново.

Также нет опции изменить назначенную дату и время ввиду высокого спроса.

После получения e-mail с датой и временем подачи, необходимо подтвердить слот, оплатив онлайн сервисный сбор ВЦ — 8€ за каждого заявителя в течение 48 часов

После оплаты получить на e-mail подтверждение записи и явиться на подачу в Посольство Франции в назначенное время.

Получение паспорта после рассмотрения документов также производится в Посольстве.

ВЦ в данном случае выступает исключительно оператором по записи на подачу, а также оказывает бесплатные консультации по подаче документов.

@sobiray_rukzak
7.1K views07:21
94 👍 36 🔥 23 👏 3 🤯 1
Падрабязней
Падзяліцца:
Адкрыць / каментаваць
9 Jan
Колумбия стала для белорусов безвизовой страной

Ещё 19 декабря 2025 вступило в силу соглашение, но это событие осталось почти незамеченным.

Соглашение о взаимной отмене виз для обычных паспортов было подписано ещё весной 2025, но о завершении всех внутригосударственных процедур и вступлении документа в силу информация появилась только в декабре.

А именно – на сайте Посольства Беларуси в Колумбии, а также на сайте правительства Колумбии.

Соглашение подразумевает въезд в Колумбию для белорусов (и в Беларусь для колумбийцев) без визы для пребывания до 90 дней суммарно в течение календарного года с даты въезда.

Но обращу особое внимание: в базе Timatic, на которую ориентируются авиакомпании по визовым требованиям для допуска на рейс, информация до сих пор не обновлена.

Как будто никто действительно не заметил вступления документа в силу. А это очень большой риск недопуска на посадку без колумбийской визы.

Если кто-то уже успел успешно воспользоваться безвизом, поделитесь, как всё прошло, в мой бот – @sobiray_rukzak_bot.

@sobiray_rukzak
8.25K views05:03
Падрабязней
Падзяліцца:
Адкрыць / каментаваць
6 Dec 2025
Гайд "Банковские карты в путешествии"

И, конечно же, тему банковских карт для путешествий я всегда включаю во все вебинары, касающиеся организации путешествий.

Но она стала настолько объёмной, что при подготовке к прошлому вебинару хотела "свернуть" её в небольшую методичку, чтобы сократить материал лекции.

Но так увлеклась, что получился полноценный гайд больше, чем на 40 страниц.

Белорусским картам, которые работают и не работают за границей, там посвящена всего 1 страница. А остальное про:

выбор карт, платёжные системы, их отличия и валюты для разных целей и стран

виртуальные карты

минимальный / оптимальный набор карт, который должен быть у каждого в текущих реалиях

премиальные банковские карты, отличия, какие бонусы по ним получают путешественники (скидки, бесплатные проходы в лаунжи аэропорта и пр) и где такие выгоднее получить

снятие наличных за границей

экономию на комиссиях за
переводы, снятие наличных и обслуживание

оплату через PayPal

финансовую безопасность за границей.

Гайд можно приобрести всего за 29 BYN здесь SOBIRAY-RUKZAK.BY

Абсолютно все аспекты и рекомендации собраны на моём личном опыте, и помогут сэкономить не только кучу времени при подготовке "банковско-карточного" вопроса к поездке, но и денег на комиссиях/обслуживании карт.

И гарантированно добавят минимум пару капель спокойствия в поездке

@sobiray_rukzak
7.22K views07:23
Падрабязней
Падзяліцца:
Адкрыць / каментаваць

Часта задаваныя пытанні

Папулярныя пытанні пра Собирай рюкзак

Собирай рюкзак — гэта Тэлеграм канал з 24.28K падпісчыкамі. На гэтай старонцы ёсць спасылка на канал, водгукі, рэйтынг і падрабязная статыстыка.
Націсніце кнопку «Перайсці на канал» на гэтай старонцы або знайдзіце @sobiray_rukzak у пошуку Telegram. Таксама можна скапіяваць username канала і ўставіць у радок пошуку.
Так, Собирай рюкзак — бясплатны Тэлеграм канал. Вы можаце падпісацца і чытаць усе паведамленні без аплаты.
У канала Собирай рюкзак зараз 24.28K падпісчыкаў. Колькасць падпісчыкаў абнаўляецца рэгулярна.
Собирай рюкзак публікуе кантэнт пераважна на беларускі. Самі паведамленні чытаюцца ў Telegram — адкрыйце канал па спасылцы на гэтай старонцы.
Так, вы можаце знайсці падобныя Падарожнічаючы каналы ў раздзеле «Падобныя каналы» ніжэй. Мы таксама паказваем звязаныя групы, боты і стыкеры Telegram.
Без падпіскі на гэтай старонцы даступныя апісанне канала Собирай рюкзак, колькасць падпісчыкаў, водгукі і статыстыка. Самі паведамленні чытаюцца ў Telegram — адкрыйце канал па спасылцы.
Собирай рюкзак avatar
Собирай рюкзак @sobiray_rukzak
Адкрыць у Telegram